World Championships - Seeding and draw
The draw for UNIF World Futnet Championships 2018 will take place on 10 November at 11.00 am CET in Nymburk, Czech Republic, and will be broadcast LIVE. Here you will find more information about the seeding and the draw.
Watch the draw LIVE on Youtube
Twenty countries will be taking part at the World Championships: Austria, Bulgaria, Colombia, Czech Republic, Denmark, France, Hungary, India, Iraq, Ireland, Italy, Moldova, Poland, Romania, Slovakia, South Korea, Spain, Switzerland, Ukraine, USA
Basic information about all three disciplines - Single, Double, Triple
Qualifying Tournament
4 groups with 3 teams
Teams from Pot 3, Pot 4 and Pot 5 are drawn into groups in the following order – W, X, Y, Z.
World Championships – Division A – 12 teams
4 groups with 3 teams
Pot 1
Teams are directly seeded into groups according to the results from WCh in Brno 2016.
Groups: A – seed 1, B – seed 4, C – seed 3, D – seed 2
Pot 2
Teams are drawn into groups in the following order – A, B, C, D
The remaining 4 spots in Division A will be taken by best 4 teams from the qualifying tournament.
World Championships – Division B – 8 teams
The teams that do not qualify to the Division A from the Qualifying Tournament will play in Division B. The results of the matches from the Qualifying Tournament count in Division B.
Note: The number in the bracket after the name of the country is the result achieved at 2016 World Championships or at 2017 U21 World Championships. Where there is no number, the country did not take part in any of these events.
SINGLES - 20 TEAMS
Pot 1
Group A – Czech Republic (1)
Group B – South Korea (4)
Group C – Switzerland (3)
Group D – Romania (2)
Pot 2 - Hungary (5), Slovakia (6), USA (7), Ukraine (8)
Qualifying tournament for 4 places in Division A
Pot 3 – France (9), Ireland (13), Austria (15), Poland (17)
Pot 4 – Denmark (18), Italy (19), Iraq (8 – U21), Spain (9 – U21)
Pot 5 – India (10 – U21), Colombia, Moldova, Bulgaria
DOUBLES - 20 TEAMS
Pot 1
Group A – Slovakia (1)
Group B – Romania (4)
Group C – Switzerland (3)
Group D – Czech Republic (2)
Pot 2 - South Korea (5), France (6), Hungary (7), Poland (8)
Qualifying tournament for 4 places in Division A
Pot 3 – Ukraine (9) Ireland (10), USA (11), Austria (15)
Pot 4 – Italy (18), Denmark (19), Spain (8 – U21), Iraq (9 – U21)
Pot 5 – India (12 – U21), Colombia, Moldova, Bulgaria
TRIPLES - 20 TEAMS
Pot 1
Group A – Czech Republic (1)
Group B – Hungary (4)
Group C – France (3)
Group D – Slovakia (2)
Pot 2 – Romania (5), Switzerland (6), South Korea (7), Poland (8)
Qualifying tournament for 4 places in Division A
Pot 3 – Ukraine (9) USA (10), Ireland (11), Austria (13)
Pot 4 – Denmark (15), Italy (19), Spain (7 – U21), Iraq (8 – U21)
Pot 5 – India, Colombia, Moldova, Bulgaria